Awakenings 2016, with Joseph Capriati, Sven Väth, Pan-Pot, Dj Tennis & many more!

Joseph Capriati has announced today Awakenings 2016 at Gashouder Amsterdam, a location that we absolutely like.

The artists invited by Joseph Capriati are  Sven Väth, Pan-Pot, Dj Tennis, Luigi Madonna & Markantonio, Flavio Folco.

On these premises, save the date, the appointment is next October 22nd in Amsterdam.

Here you have the official poster & the complete line up.

13512186_10154129852770609_7438612875506994454_n

AWAKENINGS 2016: the set times! With Sven Väth, Marco Carola, Loco Dice, Richie Hawtin, Maceo Plex and many more!

The countdown for Awakenings 2016 has started. The festival will take place in Holland next 25th and 26th June

Here you have the confirmed set times. Further info here or here.

Line-up Saturday June 25:

Area V
12:00 – 13:30 Melon
13:30 – 15:00 Job Jobse
15:00 – 16:00 Henrik Schwarz (live)
16:00 – 17:30 Adriatique
17:30 – 19:30 Sven Väth
19:30 – 21:15 Pan-Pot
21:15 – 23:00 Joris Voorn

Area W
12:00 – 14:00 William Kouam Djoko
14:00 – 16:00 Apollonia
16:00 – 17:00 Recondite (live)
17:00 – 19:00 Ricardo Villalobos
19:00 – 21:00 LOCO DICE
21:00 – 23:00 Adam Beyer

Area X
12:00 – 14:00 Reinier Zonneveld (live)
14:00 – 16:00 Markantonio & Luigi Madonna
16:00 – 18:00 Secret Cinema & EgbertLIVE
18:00 – 19:00 Matador (live)
19:00 – 21:00 Maceo Plex
21:00 – 23:00 Joseph Capriati

Area Y
12:00 – 14:00 stranger
14:00 – 15:45 Sam Paganini
15:45 – 17:30 MARCEL DETTMANN
17:30 – 19:15 Dave Clarke
19:15 – 21:00 Len Faki (OFFICIAL)
21:00 – 23:00 Chris Liebing

Area Z
12:00 – 13:30 Jeff Rushin
13:30 – 14:30 VRIL (live)
14:30 – 16:00 Edge of Motion
16:00 – 17:30 The Advent & Industrialyzer (live)
17:30 – 19:00 Dax J
19:00 – 20:00 AnD
20:00 – 21:30 Fatima Hajji
21:30 – 23:00 PETDuo

Area A
12:00 – 14:00 Florinsz Janvier
14:00 – 16:00 Robag Wruhme
16:00 – 17:30 Gui Boratto (live)
17:30 – 19:15 Jackmaster
19:15 – 21:00 Mind Against
21:00 – 22:45 Feel my Bicep

Area B
12:00 – 13:45 Albert van Abbe
13:45 – 15:30 Haeken
15:30 – 17:30 RØDHÅD & Alex.Do
17:30 – 19:00 Karenn (Blawan & Pariah) (live)
19:00 – 21:00 Ben Klock
21:00 – 23:00 Nina Kraviz

Area C
12:00 – 13:45 Bram Fidder
13:45 – 15:30 Sonja Moonear
15:30 – 16:45 Extrawelt (live)
16:45 – 18:15 Joris Delacroix & The Avener (dj set)
18:15 – 19:45 Monkey Safari
19:45 – 21:15 KOLLEKTIV TURMSTRASSE
21:15 – 22:45 Stephan Bodzin (live)

Timetable Sunday June 26:

Area V • Drumcode
12:00 – 13:00 Bart Skils
13:00 – 15:00 Ida Engberg
15:00 – 16:30 Dense & Pika
16:30 – 18:00 Nicole Moudaber & Victor Calderone
18:00 – 19:30 Pan-Pot
19:30 – 21:00 Alan Fitzpatrick
21:00 – 23:00 Adam Beyer

Area W
12:00 – 14:00 Joran van Pol
14:00 – 16:00 Maya Jane Coles
16:00 – 17:00 Jon Gaiser (live)
17:00 – 19:00 Dixon
19:00 – 21:00 Sven Väth
21:00 – 23:00 Joseph Capriati

Area X
12:00 – 13:30 Abstract Division & Tim Wolff
13:30 – 15:00 Scuba & Boddika
15:00 – 16:30 Nina Kraviz & Exos
16:30 – 18:00 Dave Clarke & DJ Bone
18:00 – 19:45 Jeff Mills
19:45 – 21:15 Len Faki (OFFICIAL)
21:15 – 23:00 Ben Klock & MARCEL DETTMANN

Area Y • Minus (Richie Hawtin)
12:00 – 14:00 Hito
14:00 – 15:30 Fabio Florido
15:30 – 17:15 The Martinez Brothers
17:15 – 19:15 Chris Liebing
19:15 – 21:00 Maceo Plex
21:00 – 23:00 Richie Hawtin

Area Z • Electric Deluxe
12:00 – 14:00 Dj Red
14:00 – 15:00 Clouds (live)
15:00 – 16:45 Voices From The Lake (live)
16:45 – 18:15 DVS1
18:45 – 19:45 Oscar Mulero (oficial)
19:45 – 21:15 RØDHÅD
21:15 – 23:00 Speedy J

Area A
12:00 – 14:15 Prunk
14:15 – 15:45 Alle Farben
15:45 – 16:45 Oliver Schories (live)
16:45 – 18:15 Oliver Koletzki
18:15 – 19:45 Noir (with Hayze live)
19:45 – 21:15 Dominik Eulberg & Gabriel Ananda
21:15 – 22:45 De Sluwe Vos

Area B
12:00 – 14:00 Awanto 3
14:00 – 16:00 Schwarzmann (Henrik Schwarz & Âme) (live)
16:00 – 18:00 Damian Lazarus
18:00 – 20:00 Paco Osuna
20:00 – 23:00 Marco Carola

Area C • Joris Voorn & Friends
12:00 – 14:30 Michel de Hey (official) & Ici Sans Merci
14:30 – 16:30 Agoria
16:30 – 18:15 andhim
18:15 – 19:15 KiNK (live)
19:15 – 21:15 Joris Voorn
21:15 – 22:45 Kölsch

12088346_10153645386089153_5984553116538569321_n

Awakenings at Ade Amsterdam presents:Carl Cox, Joseph Capriati, Nicole Moudaber, The Martinez Brothers and many more!

Awakenings at Ade Amsterdam presents one of the most important events of the week!
In the same night will play “The King”Carl Cox, plus Joseph Capriati, Nicole Moudaber, The Martinez Brothers, Jon Rundell and Yves!
The party will take place, tomorrow, Friday 16th of October, and it’s completely sold out!
For further infos, this is the link to the event page on Facebook:
https://www.facebook.com/events/706426669486836/

Here you have the official poster!

11224408_10153486373829153_4493408244756924310_n-1

And these are the set times!

11224408_10153486373829153_4493408244756924310_n

5th of December, Gashouder Amsterdam presents: Awakenings Uk Special!

Next 5th of December, Gashouder Amsterdam, one of the most important location in the city,  presents: Awakenings Uk Special!

This is the line up and the set times!

22:00 – 00:00 Rebekah
00:00 – 01:30 Happa
01:30 – 03:00 Dave Clarke
03:00 – 04:45 Gary Beck & Mark Broom [Official]
04:45 – 06:15 Shifted
06:15 – 08:00 Surgeon & DJ Skirt

Ibiza by night will update you about this event!

This is the link to the event page on Facebook for further infos:

https://www.facebook.com/events/1411812472435194/

150145_10152832283749153_1724058419113738190_n