Circoloco lands in Italy with Seth Troxler, The Martinez Brothers, Disclosure & Jackmaster!

Circoloco, the cult party of Dc 10 Ibiza, lands in Italy!

The event will take place  17th of December, starting at 22, in Bologna.

The line up? It’s absolutely great, and includes  Seth Troxler, The Martinez Brothers, Disclosure & Jackmaster.

If you are in Italy, don’t miss it.

This is the official poster!

Further info here.

Venue address: Bologna Fiere, Viale della Fiera 20, Bologna.

Text by: Christine Z.

15192787_10154791213517425_7893616702423739646_n

Circoloco at Dc 10 Ibiza, with Paco Osuna, Seth Troxler, The Martinez Brothers, Matthias Tanzmann & many more!

Circoloco – Coming of age is back at Dc 10: Monday, October 3rd the line up will be, as usual, amazing.

The names? Let’s start from the Spanish Dj and producer Paco Osuna, who played already at Dc 10 for Paradise Group: it will be his first appearance for Circoloco.

Paco Osuna said:”After a great season in Ibiza with my family of Music On, playing at Circoloco Dc 10 is the cherry on the top, I am very happy see you there!“.

13403280_986246538095835_1775212243092193665_o

Then, the line up includes – as usual- also other big artists,  as Seth Troxler, the Martinez Brothers, Matthias Tanzmann,  Martin Buttrich, Francesca Lombardo & many more.

Our suggestion is: don’t miss it.

This is the official poster & the complete line up!

14528294_324201101273271_1130409365_n

AWAKENINGS 2016: the set times! With Sven Väth, Marco Carola, Loco Dice, Richie Hawtin, Maceo Plex and many more!

The countdown for Awakenings 2016 has started. The festival will take place in Holland next 25th and 26th June

Here you have the confirmed set times. Further info here or here.

Line-up Saturday June 25:

Area V
12:00 – 13:30 Melon
13:30 – 15:00 Job Jobse
15:00 – 16:00 Henrik Schwarz (live)
16:00 – 17:30 Adriatique
17:30 – 19:30 Sven Väth
19:30 – 21:15 Pan-Pot
21:15 – 23:00 Joris Voorn

Area W
12:00 – 14:00 William Kouam Djoko
14:00 – 16:00 Apollonia
16:00 – 17:00 Recondite (live)
17:00 – 19:00 Ricardo Villalobos
19:00 – 21:00 LOCO DICE
21:00 – 23:00 Adam Beyer

Area X
12:00 – 14:00 Reinier Zonneveld (live)
14:00 – 16:00 Markantonio & Luigi Madonna
16:00 – 18:00 Secret Cinema & EgbertLIVE
18:00 – 19:00 Matador (live)
19:00 – 21:00 Maceo Plex
21:00 – 23:00 Joseph Capriati

Area Y
12:00 – 14:00 stranger
14:00 – 15:45 Sam Paganini
15:45 – 17:30 MARCEL DETTMANN
17:30 – 19:15 Dave Clarke
19:15 – 21:00 Len Faki (OFFICIAL)
21:00 – 23:00 Chris Liebing

Area Z
12:00 – 13:30 Jeff Rushin
13:30 – 14:30 VRIL (live)
14:30 – 16:00 Edge of Motion
16:00 – 17:30 The Advent & Industrialyzer (live)
17:30 – 19:00 Dax J
19:00 – 20:00 AnD
20:00 – 21:30 Fatima Hajji
21:30 – 23:00 PETDuo

Area A
12:00 – 14:00 Florinsz Janvier
14:00 – 16:00 Robag Wruhme
16:00 – 17:30 Gui Boratto (live)
17:30 – 19:15 Jackmaster
19:15 – 21:00 Mind Against
21:00 – 22:45 Feel my Bicep

Area B
12:00 – 13:45 Albert van Abbe
13:45 – 15:30 Haeken
15:30 – 17:30 RØDHÅD & Alex.Do
17:30 – 19:00 Karenn (Blawan & Pariah) (live)
19:00 – 21:00 Ben Klock
21:00 – 23:00 Nina Kraviz

Area C
12:00 – 13:45 Bram Fidder
13:45 – 15:30 Sonja Moonear
15:30 – 16:45 Extrawelt (live)
16:45 – 18:15 Joris Delacroix & The Avener (dj set)
18:15 – 19:45 Monkey Safari
19:45 – 21:15 KOLLEKTIV TURMSTRASSE
21:15 – 22:45 Stephan Bodzin (live)

Timetable Sunday June 26:

Area V • Drumcode
12:00 – 13:00 Bart Skils
13:00 – 15:00 Ida Engberg
15:00 – 16:30 Dense & Pika
16:30 – 18:00 Nicole Moudaber & Victor Calderone
18:00 – 19:30 Pan-Pot
19:30 – 21:00 Alan Fitzpatrick
21:00 – 23:00 Adam Beyer

Area W
12:00 – 14:00 Joran van Pol
14:00 – 16:00 Maya Jane Coles
16:00 – 17:00 Jon Gaiser (live)
17:00 – 19:00 Dixon
19:00 – 21:00 Sven Väth
21:00 – 23:00 Joseph Capriati

Area X
12:00 – 13:30 Abstract Division & Tim Wolff
13:30 – 15:00 Scuba & Boddika
15:00 – 16:30 Nina Kraviz & Exos
16:30 – 18:00 Dave Clarke & DJ Bone
18:00 – 19:45 Jeff Mills
19:45 – 21:15 Len Faki (OFFICIAL)
21:15 – 23:00 Ben Klock & MARCEL DETTMANN

Area Y • Minus (Richie Hawtin)
12:00 – 14:00 Hito
14:00 – 15:30 Fabio Florido
15:30 – 17:15 The Martinez Brothers
17:15 – 19:15 Chris Liebing
19:15 – 21:00 Maceo Plex
21:00 – 23:00 Richie Hawtin

Area Z • Electric Deluxe
12:00 – 14:00 Dj Red
14:00 – 15:00 Clouds (live)
15:00 – 16:45 Voices From The Lake (live)
16:45 – 18:15 DVS1
18:45 – 19:45 Oscar Mulero (oficial)
19:45 – 21:15 RØDHÅD
21:15 – 23:00 Speedy J

Area A
12:00 – 14:15 Prunk
14:15 – 15:45 Alle Farben
15:45 – 16:45 Oliver Schories (live)
16:45 – 18:15 Oliver Koletzki
18:15 – 19:45 Noir (with Hayze live)
19:45 – 21:15 Dominik Eulberg & Gabriel Ananda
21:15 – 22:45 De Sluwe Vos

Area B
12:00 – 14:00 Awanto 3
14:00 – 16:00 Schwarzmann (Henrik Schwarz & Âme) (live)
16:00 – 18:00 Damian Lazarus
18:00 – 20:00 Paco Osuna
20:00 – 23:00 Marco Carola

Area C • Joris Voorn & Friends
12:00 – 14:30 Michel de Hey (official) & Ici Sans Merci
14:30 – 16:30 Agoria
16:30 – 18:15 andhim
18:15 – 19:15 KiNK (live)
19:15 – 21:15 Joris Voorn
21:15 – 22:45 Kölsch

12088346_10153645386089153_5984553116538569321_n

Caprices Festival 2016: the full line up and set times.

Caprices Festival is one of the most important yearly spring events in Switzerland and this year will take place from 7 to 10 April 2016 in Crans-Montana.

The four-day festival is on three different stages positioned on both the top and bottom of the slopes.

This is set to be an unmissable electronic line up against the backdrop of a strikingly beautiful Alpine setting,  and it promises to be a unique experience.

Don’t miss it.

The line up is awesome and  includes: Magda, Nina Kraviz, The Martinez Brothers, Jamie Jones, Tale of us, Rodhead, Raresh, Ricardo Villalobos, Ilario Alicante, Maceo Plex, Sven Väth, Mathew Jonson, Stimming, Guy Gerber, Alci, Adolpho & Franky, Nastia, Kink, Dj Tennis, Praslea, Kün, Michel Cleis, Recondite, Ame, Eats Everything, Mind Against, Tim Green, Ryan Crosson, Nicolas Duvoisin.

For further infos, this is the link to the official page on Facebook:
https://www.facebook.com/capricesfest/?fref=ts
Here you have the official poster with all the confirmed artists and set times!

Text by Angela Romy Saez

12957130_10209573703878293_52820623_n.png

#caprices2016 #cransmontana

Music on Miami: the program for December 2015 and January 2016. With Marco Carola, Joseph Capriati, Paco Osuna, Apollonia, Neverdogs and many more!

Music on at Story Miami has announced the program for December 2015 and January 2016.

And it’s a great program, with the “Landlord” Marco Carola will play some of the most loved Ibiza’s heroes, as Joseph Capriati, Paco Osuna, The Martinez Brothers, Apollonia, Neverdogs, Matthias Tanzmann, Bill Patrick, Victor Calderone and many more!

Here you have the poster with the complete program and the line ups

And don’t forget, it’s all about the music.

Text by Ale I.M.D.

#musicon #musiconmiami #marcocarola #miami

12310490_737758806355551_7561767313342318368_n

Awakenings at Ade Amsterdam presents:Carl Cox, Joseph Capriati, Nicole Moudaber, The Martinez Brothers and many more!

Awakenings at Ade Amsterdam presents one of the most important events of the week!
In the same night will play “The King”Carl Cox, plus Joseph Capriati, Nicole Moudaber, The Martinez Brothers, Jon Rundell and Yves!
The party will take place, tomorrow, Friday 16th of October, and it’s completely sold out!
For further infos, this is the link to the event page on Facebook:
https://www.facebook.com/events/706426669486836/

Here you have the official poster!

11224408_10153486373829153_4493408244756924310_n-1

And these are the set times!

11224408_10153486373829153_4493408244756924310_n

Circoloco Ibiza: the set times for the closing party!

Here you have the set times for today at Circoloco  Dc 10 (taken for Circoloco’s fan page on Facebook)!

As usual Ibiza by night doesn’t assume any responsibility for changes of set times-
GARDEN
15:00 – 18:00 Clive Henry VS Renè VS Cirillo (Official Fanpage)
18:00 – 19:30 System Of Survival
19:30 – 21:00 Cassy Britton VS D’julz
21:00 – 22:30 Tania Vulcano (OFFICIAL)
22:30 – 00:30 Davide Squillace VS Matthias Tanzmann
00:30 – 04:00 Seth Troxler VS Jamie Jones VS The Martinez Brothers
TERRACE
17:00 – 19:00 Richy Ahmed VS wAFF
19:00 – 20:30 Andrew Grant – Fan Page VS SOSSA
20:30 – 22:00 DJ W!LD
22:00 – 23:30 Ellen Allien
23:30 – 01:00 Dixon
01:00 – 02:30 Tale Of Us
02:30 – 05:00 Apollonia
05:00 – 07:00 Black Coffee VS Kerri Chandler (Official)
MAIN ROOM
17:00 – 19:00 Robert James VS Russ Yallop
19:00 – 20:30 Francesca Lombardo
20:30 – 22:00 Boris Werner
22:00 – 23:30 Dubfire
23:30 – 01:00 Steve Rachmad
01:00 – 02:30 Ben UFO VS Jackmaster
02:30 – 04:00 Nina Kraviz
04:00 – 05:30 ART DEPARTMENT
05:30 – 07:00 Damian Lazarus Ready for the cult closing party in Ibiza!

12045513_10153708670287425_552949242338865310_o